Články, rady, informace.

Změna životního stylu.

Jak to zvládnout a nezbláznit se.

Hlavní zásady zdravého životního stylu:

  • vyvážená a pestrá strava
  • pravidelná přiměřená pohybová aktivita
  • omezení škodlivých a návykových látek (kouření, drogy, alkohol)
  • dostatek spánku a odpočinku
  • péče o fyzické a duševní zdraví
  • psychohygiena

Moc dobře víte, že byste se měli víc hýbat, jíst vhodnou stravu a méně se stresovat. Proč to ale v praxi nezvládáte? Naprostá výhra je mít zažité zdravé návyky už z dětství a v dospělosti na ně jen navazovat. Hlavní problém těch, kteří nezvládají ozdravit svou životosprávu, jsou totiž právě naučené stereotypy, které převzali ze své rodiny. V první řadě jsou problémem vnější překážky. To jsou ty, které si většina lidí uvědomuje. Patří sem nedostatek času, stresové situace, nečekané události, nedostatek podpory od blízkých, taky dovolená či svátky, kdy máte větší tendence hřešit.

Co udělat pro změnu?

1. Definitivně si řekněte: Jdu do toho!

2. Najděte ve změně radost

3. Plánování je ze základ

4. Chvalte se a šetřete kritikou

Zpomaléný metabolismus?

Když váš metabolismus šlape naplno, je to výhra. Na to, jak rychle a efektivně váš metabolismus pracuje, má vliv hodně faktorů. Mezi ty hlavní patří věk, zdravotní stav, genetické dispozice a z velké části taky váš životní styl. Právě svojí životosprávou si můžete spalování jak urychlit, tak zpomalit. Na co si dát pozor, aby zbytečně nedocházelo k tomu druhému?

1. Jíte, jak vám to zrovna vyjde

Největším problémem, kvůli kterému má většina lidí s nadváhou zpomalený metabolismus, je nepravidelný stravovací režim, hladovění a jednostranné, přísné diety, které mohou mimo jiné také poškodit zdraví. Tím, že nedáváte tělu pravidelné dávky jídla, způsobíte to, že ve chvíli, kdy se pořádně najíte, začne si tělo pro jistotu ukládat energii do zásoby a trávit jídlo pomaleji. Ono není úplně nutné jíst každý den ve stejný čas na minutu přesně. Ale měli byste jíst minimálně třikrát denně nebo klidně i malé porce až šestkrát denně.

2. Většinu dne prosedíte

Při dlouhém sezení tělo tak nějak přirozeně zpomalí a s ním i celý metabolismus. Máte-li sedavé zaměstnání, tak jako kompenzaci za čas prosezený u počítače choďte po schodech pěšky, vystupujte o zastávku dříve, popoběhněte nebo se alespoň v kanceláři pravidelně protahujte.

3. Nesnídáte

Nemáte nijak zvlášť velkou chuť na snídani? Aspoň ušetříte trochu kalorií, že..? Tak to ale nefunguje. Pro správný chod metabolismu je správná snídaně velmi důležitá. Rozhodně svému tělu nepomůžete, když vyrazíte ráno do práce bez jídla. Je to totiž přesně naopak. Bez

4. Ignorujete pitný režim

Tělo je doslova závislé na vodě, a proto v případě dehydratace také pomaleji spaluje. Mimoto jste i unavení a může vás bolet hlava. Nejlepší je pití čisté vody, která se může doplnit citrónem nebo mátou, zelené nebo bylinkové čaje. Denní příjem by měl být mezi 2 až 3 litry.

5. Nedáváte tělu dostatek železa

Železo přenáší kyslík do buněk, a tedy i do svalů. Nízká hladina železa pak způsobí, že svaly nemají dostatek kyslíku na svoji práci a metabolismus stagnuje. Tímto problémem trpí zvláště ženy v období menstruace. Skvělými zdroji železa jsou třeba červené bobulovité ovoce, vnitřnosti, fazole či brokolice.

Nemáte čas na jídlo?

Stresující, hektický a ulítaný život má sám o sobě negativní vliv na zdraví, fyzickou kondici i tělesnou hmotnost. Když se k tomu přidají nevhodné stravovací návyky schované pod rouškou nedostatku času, problém je na světě. Otázkou ale je, zda člověk čas opravdu nemá, nebo zda si ho jen neumí nebo nechce udělat.

Když jste na cestách

Ať už jedete autem, nebo využíváte hromadnou dopravu, najezte se tam. Je jasné, že si během řízení nevytáhnete krabičku s těstovinami, ale kefír mít postavený v držáku na nápoje jistě můžete. Ráno zvládněte během cesty aspoň banán nebo jablko a na delší výlety si připravte nakrájenou zeleninu, kterou můžete chroupat i při řízení. Do autobusu, metra či tramvaje si do kapsy schovejte proteinovou nebo ovocnou tyčinku a snězte si ji.

Na poradě

Možná, že vám při zdlouhavých pracovních poradách už pořádně kručí v břiše, ale šustit papírky a rozkládat si na stůl před sebe ubrousek s chlebem není vhodné. Proto se nenajíte a pak se vrhnete na to první k jídlu, co uvidíte, a rychle to zhltnete. Když víte, že máte před sebou dvouhodinový meeting, dejte si bezpodmínečně něco před ním, nebo situaci opět vyřešte kefírem či jogurtovým nápojem. Pití bývá v práci tolerováno a navíc není hlučné.

Venku s dětmi

Nabalíte svačinu všem kromě sebe. Vy se najíst nestíháte, proto si večer, až děti usnou, konečně dáte pořádnou večeři (a kila letí nahoru). Příště si vezměte svačinu i pro sebe - müsli tyčinku, jablko, proteinovou tyčinku nebo zkrátka cokoliv, co si ulomíte a vložíte do úst a budete mít volné ruce.

Ve stresu

Ve stresu v pracovním i domácím shonu není na jídlo čas. Člověk přestává být v kontaktu se svým tělem a jeho potřeby na chvíli přestanou existovat. Vašemu organismu je ale celkem jedno, že nestíháte, on svoji energii a živiny potřebuje. Poproste kolegyni, aby vás v práci chvilku vystřídala, naučte děti, že i máma potřebuje moment pro sebe, nechte lidi pár minut počkat, dejte si pauzu - když nebudete v pohodě vy, nebudete kvalitně odvádět práci a nebudete se ani dobře cítit.

Při únavě

Spěch a stres vede k únavě, která nás nutí sahat po jednoduchých cukrech a kofeinu. O cukr si neříká vaše tělo, to dělá hlava - a konzumace jedné sladké potraviny vede k další. Vznikne začarovaný kruh, jenž přerušíte tak, že si místo čokolády dáte syrovou mrkev.

Špatná nálada? Změňte jídelníček a vyzrajte nad ní :-)

Strava má nepochybně zásadní podíl na lidském zdraví. Strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny, vitaminy a vlákninu - tedy kuchyně odpovídající středomořskému způsobu stravování - dokonce zlepšuje kvalitu života lidí, kteří trpí depresemi.

Středomořská kuchyně je převážně založená na zelenině, luštěninách, ovoci, oříšcích, olivách a extra panenském olivovém oleji. Důležitou součástí středomořské stravy jsou samozřejmě také ryby. Tento základ je zcela nezbytný pro správné fungování mozku a vyhnutí se depresím. Co ovšem v této kuchyni najdeme spíše jen v omezeném množství, jsou cukrovinky a červené maso.

Středomořská strava snižuje stres, úzkost a riziko duševních chorob. Jednoduše řečeno - lidé, kteří se stravují tímto způsobem, jsou podle nich výrazně spokojenější.

Co se naopak stane, když budete jíst jenom hamburgery? Cítíte se více unavení a náladoví.

Nehubnete? Tělo může zadržovat

vodu v těle.

Sice se říká, že je jedno, kolik člověk váží, a že by se měl soustředit hlavně na složení jídla, ale to se může dobře radit jenom těm, kteří s hmotností potíže nemají a snadno se vejdou i do starých úzkých kalhot. Realita není ale vždy tak jednoduchá. Dobře víte, že kilogram čisté svalové hmoty má mnohem menší objem než kilogram tuku a že tuk a voda jsou dvě zcela odlišné látky. Zkuste se zamyslet nad svým jídelníčkem a odhalte v něm potraviny, které vám při hubnutí škodí mnohem víc, než se může na první pohled zdát - neschovávají do podkoží tuk, ale z různých důvodů vedou k zadržování vody.

Ovoce

Je plné vitamínů, minerálů, vlákniny, má nízkou kalorickou hodnotu, je neuvěřitelně chutné a šťavnaté, ale i přesto může držet vodu v podkoží jako rukojmí. Ovoce obsahuje drtivé procento sacharidů, a ty na sebe vážou vodu. Ovoce si klidně při hubnutí dejte, ale spíš v první polovině dne.

Rýže se zeleninou

Může být něco dietnějšího? Nehledě na naprostou absenci bílkovin, v tomto hubnoucím oblíbeném pokrmu najdete jen sacharidy. A sacharidy mohou při vyšší spotřebě jednoznačně vést k hromadění vody v těle.

Dietní suchary

Jednak pro obsah sacharidů, ale také podílem soli se různé knäckebroty, rýžové chlebíky a dietní suchary dostaly na černou listinu "zadržovačů" vody. V soli je sodík a ten má přímý vliv na hospodaření organismu s vodou. Jeho úkolem je pustit z těla vody co nejméně ven a co nejvíc jí nechat uvnitř. Vyhýbejte se proto slaným potravinám. I když se to na první pohled nemusí zdát, suchary a křehké chlebíky bývají samy o sobě bez chuti, a právě přidáváním nemalého množství soli výrobci chuťové vlastnosti dohánějí.

Tuňák v plechovce

I když si koupíte toho ve vlastní šťávě, s množstvím soli, které v plechovce najdete, byste si mohli pomalu otevřít solné doly. Jestli ho máte rádi, už ho nesolte, a když si ho dáte do salátu, zeleninu nesolte také. Příjem sodíku z jedné plechovky této jinak zdravé rybky vám vystačí skoro na dva dny.

Nakládaná zelenina

A také nízkotučné sýry, libová šunka a další slané dietní dobroty opět vynikají podílem soli. Ačkoliv je jejich energetická hodnota nízká a nízký je v těchto případech i obsah sacharidů, kvůli soli se po jejich snědení můžete cítit jako cisterny s vodou. Pozor si také dávejte na dresinky a minerální vody. I tito zástupci příliš k odvodnění organismu nepřispějí.

Těstoviny a pečivo

I jejich celozrnné varianty jsou složené ze sacharidů, a jak již bylo řečeno, ty jsou se zadržováním vody jedna ruka. Pokud chcete trošku "splasknout", zkuste to chvilku vydržet bez nich. Dopřejte si raději jako přílohu dušenou zeleninu.

Bílkoviny? Stavební kameny vaší krásy.

Štíhlá silueta

Bez bílkovin se ke štíhlí a vyrýsované siluetě dopracovat nedá. Proteiny jsou stavebním kamenem svalů a svaly jsou zásadní nejen pro naši kondici, ale i pro náš metabolismus. Čím více aktivní svalové hmoty, tím lépe vaše tělo spaluje, a to i tehdy, když zrovna odpočíváte. Pokud k bílkovinám přidáte navíc i pravidelný pohyb, zlepší se i využívání mastných kyselin z tukových zásob. To znamená, že tělo dokáže lépe spalovat tuky a snáz odkládat kila navíc.

Vlasy a nehty

Bez dostatečného přístunu bílkovin se neobejdou ani vaše vlasy. Chybí-li v jídelníčku bílkoviny, vlasy ztrácejí lesk, jsou křehké a náchylné k vypadávání.

Bílkoviny - co jsou zač?

- skládají se z aminokyselin - molekul, které slouží ke stavbě a opravě všech buněk v těle, včetně DNA. Existuje kolem 20 druhů aminokyselin, které společně tvoří bilkoviny. Tělo si dokáže vytvoři zhruba dvě třetiny. Zbytek musí získávat z jídla - jsou to takzvané esenciální aminokyseliny a v jídelníčku by měly být zastoupeny každý den.


Je potřeba užívat výživové doplňky k vytvarování těla?

Já u svých klientů a klientek razím jednoduché pravidlo: váš nejdůležitější doplněk je SPÁNEK a JÍDLO. To jsou první dvě věci, kterým byste se měli věnovat na cestě za svými sportovními cíli. Abyste dosáhli kýžené postavy nebo formy, potřebujete tělu dodávat potřebné živiny, tedy jíst. A pokud chcete, aby vyše tělo vše přijímalo a měnilo se, musíte dostatečně regenerovat, tedy spát. Věřte, že pokud nechcete být vrcholoví sportovci, tak tyto dvě věci by vám měly na vaší cestě prokázat větší službu než výživové doplňky.

Mohu sníst stejné množství

ovoce jako zeleniny?

Nezapomeňte, že ovoce je v podstatě sladkost. Sice přírodní, ale plné cukrů. Takže zatímco zeleniny můžete sníst, kolik chcete, protože se jedná převážně o vlákninu a vodu, u ovoce buďte opatrnější. Ideální příjem je mezi 2-4 porcemi denně. Jak si vybírat to s menším obsahem cukru? Stačí jednoduchá poučka:

čím méně sladké,

tím více ho mohu sníst.

Pohyb versus jídelníček?

Je mnoho studií, které uvádějí, že více cvičit má podobný efekt jako snížit příjem kalorií. Ale pamatujte si, že snížení příjmu kalorií nezvýší aktivitu vašeho metabolismu. Oproti tomu více aktivity pozitivně ovlivní váš metabolismus a rychlost spalování, což je pro dlouhodobý efekt přínosnější. Samozřejmě jedno bez druhého nefunguje. Takže nejlepší dlouhodová strategie je jasná: zdravý a vyvážený jídelníček i pohyb.

Tentokrát to vyjde!

Neúspěch ´hubnoucích´ předsevzetí bývá často způsobován tím, že si uložíme prakticky nedosažitelné cíle. Když se nám jich následně nedaří dosahovat, naproto nás to demotivuje.

Zde je několik rad, aby to tentorkát opravdu vyšlo :-).

Neuspěchejte start

není dobrý nápad ze dne na den začít jíst pouze zeleninu a každý den uběhnout 20 km, pokud jste si dosud se zdravým životním stylem zrovna netykali. Zpočátku choďte třeba jen na delší procházky, z tramvaje vystupte o dvě zastávky dříve.

Pročišťujte

Velké množství odpadních látek odchází z těla s vodou - v potu a moči. Bude-li vaše tělo plné odpadu, nikdy nezhubnete. Nezapomínejte proto na správny pitný režim. Ideální denní množství pro dospělého člověka je 2,5 - 3 litry. Ideální je pít čisté přírodní pramenité vody.

Dýchejte a pijte

Při cvičení má naše tělo mnohem větší nároky prakticky na vše. Jednou z časých chyb při cvičení je to, že při námaze zadržujeme dech. Správné dýchání je v tomto případě nezbytné. Při sportu se hodně potíme, čímž z těla vylučujem vodu. Ideální je pít v průběhu celého dne, řed sportem pak vypít cca 300-500 ml vody.

Myslete na vápník

Je to minerál důležitý pro zdraví kostí. Při dietě většinou volíme light verze mléčných výrobků, u nás hlavního zdroje vápníku. Ideálním řešením je doplňovat vápík prostřednictvím pitného režimu, tedy pitím minerální vody.

© 2016 Mirka Dostálová, Výživová poradkyně
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky